Bankruptcy    Information
Thank You For Visiting Free Bankruptcy Information

Indiana Bankruptcy Courts

Please keep in mind that 341 meetings or other court business might be handled at a location different from the courthouse. Please contact the court directly to determine the location of a specific meeting or hearing.

For more Indiana bankruptcy information also see:

  • Indiana Bankruptcy Forms
  • Indiana Bankruptcy Exemptions
  • Indiana Bankruptcy Statistics

Indiana Northern District Court
http://www.innb.uscourts.gov
Court Locations: Fort Wayne, Hammond, Lafayette, South Bend
Counties of Jurisdiction: Adams, Allen, Benton, Blackford, Carroll, Cass, De Kalb, Elkhart, Fulton, Grant, Huntington, Jasper, Jay, Kosciusko, La Porte, Lagrange, Lake, Marshall, Miami, Newton, Nobel, Porter, Pulaski, Starke, Steuben, St. Joseph, Tippecanoe, Wabash, Warren, Wells, White, Whitley

Judges:
Judge Robert E. Grant
United States Bankruptcy Court
Northern District of Indiana
1300 South Harrison Street
Fort Wayne, Indiana 46802
260-426-2455

Judge J. Philip Klingeberger
United States Bankruptcy Court
Northern District of Indiana
5400 Federal Plaza
Hammond, Indiana 46320
219-852-3575

Judge Kent Lindquist
United States Bankruptcy Court
Northern District of Indiana
5400 Federal Plaza
Hammond, Indiana 46320
219-852-3550

Chief Judge Harry C. Dees, Jr.
United States Bankruptcy Court
Northern District of Indiana
401 South Michigan Street
South Bend, Indiana 46601
574-968-2280
Robert K. Rodibaugh Courthouse
401 South Michigan Street
South Bend, IN 46601

 

Clerks:
Christopher M. DeToro
Clerk of Court
United States Bankruptcy Court
Northern District of Indiana
Robert K. Rodibaugh Courthouse
401 South Michigan Street
South Bend, IN 46601
260-420-5100

Indiana Southern District Court
http://www.insb.uscourts.gov
Court Locations: Evansville, Indianapolis, New Albany, Richmond
Counties of Jurisdiction: Bartholomew, Boone, Brown, Clark, Clay, Clinton, Crawford, Davies, Dearborn, Decatur, Delaware, Dubois, Fayette, Floyd, Fountain, Franklin, Green, Gibson, Hamilton, Hancock, Harrison, Howard, Jackson, Jefferson, Jennings, Knox, Lawrence, Madison, Marion, Martin, Monroe, Montgomery, Morgan, Ohio, Orange, Owen, Parke, Perry, Pike, Posey, Putnam, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Shelby, Spencer, Sullivan, Switzerland, Tipton, Union, Vanderburgh, Vermillion, Vigo, Warrick, Washington, Wayne

Judges:
Hon. Robert L Bayt
322 U.S Courthouse
46 East Ohio St.
Indianapolis, IN 46204
(317) 229-3870

Hon. Basil H. Lorch, III
207 Federal Bldg.
121 W. Spring St.
New Albany, IN 47150
(812) 948-5230

30
Hon. Frank J. Otte
U.S. Courthouse
335 U.S Courthouse
46 East Ohio St.
Indianapolis, IN 46204
(317) 229-3890

Hon. Anthony J.Metz, III
335 U.S Courthouse
46 East Ohio St.
Indianapolis, IN 46204
(317) 229-3880

 

Clerks:
John A. O'Neal
Bankruptcy Clerk
116 U.S Courthouse
46 East Ohio St.
Indianapolis, IN 46204
(317) 229-3800

Judy Elkins
Resident Deputy
U.S. Bankruptcy Court
30 N. 7th
Terre Haute, IN 47808
(812) 238-1831

Linda Parker
Deputy in Charge
101 NW Martin Luther King
352 Federal Bldg.
Evansville, IN 47708
(812) 465-6440

Hon. Jean Phares
Supervisor
110 U.S. Courthouse
121 W. Spring St.
New Albany, IN 47150
(812) 948-5254